Napovednica

  • Čas:
    od 26. 02. 2019
    do 24. 05. 2019
    Lokacija:
    Zavod TransAkcija, Ljubljana

    Naj se nas sliši:Raziskava Vsakdanje življenje transspolnih oseb

    Kako živimo transspolne osebe v Sloveniji? Kaj počnemo? Kakšne težave imamo? Kaj nas veseli?

    Področje transspolnosti in načini življenja transspolnih oseb so v Sloveniji večinoma neraziskani. Pomanjkanje podatkov tako dodatno prispeva k nevidnosti transspolnih oseb in tematik v splošni in strokovni javnosti.

    Z raziskavo želimo pridobiti podroben in intimen vpogled v življenja transspolnih oseb širom Slovenije.

    POVEZAVA NA ANKETNI VPRAŠALNIK: https://www.1ka.si/a/198857

    Rezultati raziskave bodo v korist pri oblikovanju programov, ki so namenjeni transspolnim osebam s strani nevladnih organizacij, ustvarjanju politik, ki naslavljajo pravice transspolnih oseb, ter pomemben doprinos k beleženju zgodovine gibanja za pravice transspolnih oseb v Sloveniji.

    Opozorilo pred občutljivo vsebino: nekatera vprašanja se nanašajo na doživeto diskriminacijo, nasilje, duševno zdravje, itd.

  • Čas:
    22. 05. 2019
    od 16:15 do 18:15
    Lokacija:
    Pedagoska Fakulteta, Kardeljeva ploščad 16, 1000 Ljubljana

    Predstavitev priročnika Mavrica v žepu

    Vabimo vas na predstavitev priročnika Mavrica v žepu: uporaba umetniških orodij za naslavljanje LGBT+ tematik.

    Predstavitev bo potekala v sredo, 22. 5. 2019, od 16.15 do 18.15, v učilnici 132. Prijava na dogodek: https://forms.gle/ArrdiUWFPofHXRKd8

    Priročnik – Mavrica v žepu –, vsebuje izkustvene delavnice, kjer so udeleženke_ci vpete_i v dogajanje in so del delavnice. Metodologije ne zajemajo frontalnih predavanj, temveč udeleženke_ce vključujejo v razvijanje tematik. V priročniku so uporabljene neformalne metode izkustvenega učenja (več o izkustvenem učenju: Kolb 1984) in raznolika umetniška orodja.

    Trenerki_ja:
    Filip Vurnik
    Artivist, umetnik in trener Filip Vurnik se identificira kot demifant, ki je trans maskulina nebinarna spolna identiteta. Trenutno zaključuje magistrski študij likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. S trenerstvom se srečuje pri vodenju mladinskih taborov in delavnic na DIC Legebitra, od leta 2018 pa je tudi član bazena trenerk_jev Društva Parada ponosa. Njegovi glavni izrazni sredstvi sta likovna umetnost in glasba, ki ju od leta 2015 uporablja tudi za namene LGBTQ+ aktivizma.

    Katja Sešek
    Nebinarna biseksualna oseba, trener_ka in aktivist_ka Katja Sešek je po izobrazbi magistrica_er socialnega dela. Z nevladnimi in vladnimi organizacijami ter zavodi se srečuje in dela že od 2010. Leta 2013 je pridobil_a licenco nacionalne_ga trenerke_ja učenja človekovih pravic po programu Sveta Evrope KOMPAS, na podlagi katerega izvaja in je izvedla_el že preko 400 ur izobraževalnih in izkustvenih delavnic ter treningov.

  • Čas:
    22. 05. 2019
    od 17:00 do 18:30
    Lokacija:
    Legebitra, Trubarjeva 76a, Ljubljana

    Mladinska čvekalnica združuje moči

    Mladinska čvekalnica bo v prihodnje združevala moči z Artish mladinsko ustvarjalnico. Vse zainteresirane vabimo, da se nam pridružite na skupnem druženju, ki bo ponovno 5.6.2019 ob 16.30 uri v prostorih MC Legebitra.

  • Čas:
    22. 05. 2019
    od 19:00 do 20:30
    Lokacija:
    Pritličje, Mestni trg 2, Ljubljana

    Vzhodno od queera ali Kjer ga najdeš | Obrazno prepoznavanje

    'Vzhodno od queera ali Kjer ga najdeš' v precep vzame pojav, izdelek, osebnost, prostor, lik, gibanje in premisli, kako kulturni, družbeni stroj z obrati v produkciji ali zasuki v recepciji združuje, razdružuje spolne, kulturne, pa rasne, razredne antagonizme, agonizme in kaj od njih ostaja, vztraja.

    V precepu:
    Obrazno prepoznavanje

    Študija z univerze v Stanfordu – ki ugotavlja, da računalniški algoritem z 81-odstotno natančnostjo za moške in 74-odstotno natančnostjo za ženske razlikuje med tem, kdo je homo in kdo hetero – poraja vprašanja o biološkem izvoru spolne usmeritve, etiki tehnologije obraznega zaznavanja in potencialu sorodne programske opreme, da krši pravico ljudi do zasebnosti ali da se jo zlorabi za gonjo zoper LGBT skupnost. (The Guardian)

    V pogovoru:
    Nika Mahnič

    Čeprav ne lovi teoretskih bližnjic, Nika Mahnič hitro zadane v bistvo. Ko se ne angažira na področju vloge velikega podatkovja za rast profita in nadzor prebivalstva oz. prevprašuje politično delovanje v času algoritmičnih sistemov, ki nas vedno bolj učinkovito prepričujejo, kako živeti, dela z 'nelagodjem v tehnokulturi' ter poje in pleše.

    Snuje, povezuje:
    Dražen Dragojević

    Ilustracija:
    Žiga Tomori
    Animacija:
    Anja Romih

AEC v1.0.4