Napovednica

  • Čas:
    od 07. 09. 2018
    do 21. 09. 2018
    Lokacija:
    različne lokacije po Mariboru

    Skuštrane! in bradati 2018, 2. festival enakosti, Maribor

    GLASBENI FESTIVAL Z DRUŽBENO ANGAŽIRANO NOTO

    V Mariboru in okolici deluje, vadi in nastopa skupaj več kot 100 glasbenih skupin ali solo glasbenikov. Po ocenah akterjev, povezanih s glasbo, je med njimi manj kot 30% žensk.
    Zakaj?
    S kulturnoumetniško pobudo SKUŠTRANE! IN BRADATI in 2. festivalom enakosti na MB glasbeni sceni nagovarjamo problematiko omenjene neenakosti, njena rdeča nit pa je vključevanje ženske in moške perspektive. Skozi projektne aktivnosti (glasbene nastope, delavnice, podkaste, pogovore, okrogle mize...) istočasno sprožamo ne samo javni diskurz, temveč tudi kritični razmislek in refleksijo na temo nezastopanosti žensk na mariborski glasbeni sceni.

    S festivalom enakosti skozi glasbo, kot glavno aktivnostjo kulturno umetniške družbeno angažirane pobude, omogočamo praktično izhodišče za vzpostavljanje poligona za večjo izpostavljenost žensk na mariborski glasbeni sceni in širjenja ženske umetniške in družbene senzibilnosti v mestu Maribor. Z Mariborčani vred.

    V petek, 7.9.2018 se s koncertnim programom pod organizatorstvom Kulturno umetniškega društva Coda v Jazz klubu Satchmo odpira 2. festival enakosti na mariborski glasbeni sceni, SKUŠTRANE! IN BRADATI, glasbeni festival z družbeno angažirano noto.

    Festival se bo odvijal, in se s predfestivalskimi aktivnostmi že odvija na več mariborskih prizorišč:

    Mariborski Mestni park, poletje 2018 (piknik podkasti)
    Jazz klub Satchmo, 7. september 2018 (koncertni program)
    MC Pekarna, 8. september 2018 (koncertni program)
    Vetrinjski dvor, 9. do 15. september 2018 (koncertni program, performansi, lutkovna predstava)
    GT22, 16. in 17. september 2018 (filmski pogovori in projekcije)
    Hiša mladih (Mestni mladinski svet Maribor), 18. in 19. september 2018 (delavnici, okrogla miza)
    Dvorana Gustaf Pekarna, 20. september 2018 (koncertni program)
    KMŠ Pisarna, 21. september 2018 (koncertni program)
    Mariborski Stari most, 4. do 30. september 2018 (razstava fotografij)
    Vid na oko, 10. do 30. september 2018 (virtualni razstavni projekt)
    Mariborski trgi in ulice, september 2018 (mestne intervencije)

  • Čas:
    17. 09. 2018
    od 18:00 do 20:00
    Lokacija:
    Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana

    Tržaške Slovenke / Odprtje razstave

    V ponedeljek 17. septembra vas ob 18. uri prijazno vabimo v Atrij ZRC na odprtje dokumentarne razstave Tržaške Slovenke in na predstavitev zbornika Ženska literarna ustvarjalnost na Primorskem.

    Razstavo sta pripravili Narodna in študijska knjižnica iz Trsta ter Zveza slovenskih kulturnih društev v Italiji, ki sta se z njo želeli spomniti na 120-obletnico izhajanja Slovenke, prve slovenske ženske revije, ki je začela izhajati v Trstu leta 1897.

    Razstava želi opozoriti na nekatere izmed žensk, ki so vsaka na svoj način poskušale izboljšati okolje, v katerem so živele ali pa še živijo, in so pripomogle k prepoznavnosti svoje skupnosti na Tržaškem in tudi širše. Seveda bi lahko bil njihov seznam mnogo daljši, omejili pa so se na enajst posameznic, ki so se uveljavile na najrazličnejših področjih: od kuharstva do novinarstva, od inženirstva do športa, od zgodovine in literature do glasbe, od gledališča do politike. Fotografijam in življenjepisom v slovenščini in italijanščini je dodana tudi kratka misel, značilna za njihovo poklicno ali osebno življenje. Prvič so jo prikazali na Slofestu, prazniku Slovencev v Italiji, ki je lanskega septembra zaživel v središču Trsta.

    Zbornik Ženska literarna ustvarjalnost na Primorskem (ur. Marija Pirjevec), ki ga je izdala tržaška založba Mladika (2017) v sodelovanju s Slavističnim društvom Trst-Gorica-Videm, vsebuje devetindvajset prispevkov različnih avtorjev in avtoric iz zamejstva in matice, ki osvetljujejo žensko literarno ustvarjalnost v primorskem prostoru od konca 19. stoletja do sodobnosti. Poudarek je predvsem na tistih avtoricah, ki so bila doslej premalo upoštevana oziroma poznana (npr. Ivanka Hergold, Lelja Rehar Sancin, Irena Žerjal itn.). Besedila so bila predstavljena na simpoziju 26. Primorski slovenistični dnevi maja 2016 na Opčinah pri Trstu. Za objavo v zborniku so bila razširjena in dopolnjena.

    Prijazno vabljeni!

    Razstava bo na ogled do 26. oktobra 2018.

AEC v1.0.4