Napovednica

  • Čas:
    od 07. 09. 2018
    do 21. 09. 2018
    Lokacija:
    različne lokacije po Mariboru

    Skuštrane! in bradati 2018, 2. festival enakosti, Maribor

    GLASBENI FESTIVAL Z DRUŽBENO ANGAŽIRANO NOTO

    V Mariboru in okolici deluje, vadi in nastopa skupaj več kot 100 glasbenih skupin ali solo glasbenikov. Po ocenah akterjev, povezanih s glasbo, je med njimi manj kot 30% žensk.
    Zakaj?
    S kulturnoumetniško pobudo SKUŠTRANE! IN BRADATI in 2. festivalom enakosti na MB glasbeni sceni nagovarjamo problematiko omenjene neenakosti, njena rdeča nit pa je vključevanje ženske in moške perspektive. Skozi projektne aktivnosti (glasbene nastope, delavnice, podkaste, pogovore, okrogle mize...) istočasno sprožamo ne samo javni diskurz, temveč tudi kritični razmislek in refleksijo na temo nezastopanosti žensk na mariborski glasbeni sceni.

    S festivalom enakosti skozi glasbo, kot glavno aktivnostjo kulturno umetniške družbeno angažirane pobude, omogočamo praktično izhodišče za vzpostavljanje poligona za večjo izpostavljenost žensk na mariborski glasbeni sceni in širjenja ženske umetniške in družbene senzibilnosti v mestu Maribor. Z Mariborčani vred.

    V petek, 7.9.2018 se s koncertnim programom pod organizatorstvom Kulturno umetniškega društva Coda v Jazz klubu Satchmo odpira 2. festival enakosti na mariborski glasbeni sceni, SKUŠTRANE! IN BRADATI, glasbeni festival z družbeno angažirano noto.

    Festival se bo odvijal, in se s predfestivalskimi aktivnostmi že odvija na več mariborskih prizorišč:

    Mariborski Mestni park, poletje 2018 (piknik podkasti)
    Jazz klub Satchmo, 7. september 2018 (koncertni program)
    MC Pekarna, 8. september 2018 (koncertni program)
    Vetrinjski dvor, 9. do 15. september 2018 (koncertni program, performansi, lutkovna predstava)
    GT22, 16. in 17. september 2018 (filmski pogovori in projekcije)
    Hiša mladih (Mestni mladinski svet Maribor), 18. in 19. september 2018 (delavnici, okrogla miza)
    Dvorana Gustaf Pekarna, 20. september 2018 (koncertni program)
    KMŠ Pisarna, 21. september 2018 (koncertni program)
    Mariborski Stari most, 4. do 30. september 2018 (razstava fotografij)
    Vid na oko, 10. do 30. september 2018 (virtualni razstavni projekt)
    Mariborski trgi in ulice, september 2018 (mestne intervencije)

  • Čas:
    12. 09. 2018
    od 11:00 do 13:00
    Lokacija:
    Emanat, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    Andreja Kopač in Maja Šorli: Skupnost emancipiranih misli in teles

    Saška Rakef in Sinja Ožbolt, Rok Vevar in Snježana Premuš, Zala Dobovšek in Teja Reba, Magdalena Germek in Tanja Zgonc, Samo Oleami in Vita Osojnik, Maša Radi in Mateja Bučar, Jasmina Založnik in Nina Meško, Alja Lobnik in Bara Kolenc, Maja Šorli in Maja Delak, Andreja Kopač in Leja Jurišić

    Ko smo pred skoraj petimi leti skupaj z Majo Delak in Saško Rakef v zavodu Emanat zasnovali večletni projekt Metodologije beleženja avtoric sodobnega plesa, je bil naš prvi cilj vzpostaviti neko »skupnost« koreografinj slovenskega sodobnega plesa in določenega tipa refleksije oziroma beleženja njihovih postopkov dela; taktik, strategij, načinov, pristopov, ki bi prispevali k mnoštvu različnih diskurzov, branj ter pisav, vsebin in zapisov, ki govorijo o sodobnem plesu. Pobuda izhaja iz spoznanja, da v zadnjih dvajsetih letih v Sloveniji nimamo nobenih zapisov s področja metodologij in postopkov, ki so jih razvile slovenske plesne ustvarjalke. V prvi vrsti je bila zato poudarjena procesualnost dela in ne toliko metode arhiviranja in prakse dokumentiranja »produktov« oziroma predstav.
    dr. Andreja Kopač

    Zdi se namreč, da v umetnosti preredko razmišljamo, po čigavi travi hodimo in kdo je že pred nami bil tu. A čeprav lahko ustvarimo svoje poti, ne da bi sledili drugim, še vedno potrebujemo druge pred seboj. O teh usmerjenostih in legah je ta zvezek, ki beleži koreografska dela vsaj desetih ustvarjalk. Osnovni pomen te beležke je jasen: zagotoviti afirmacijo (sodobnega) plesa kot umetnosti in osvetliti razvoj, uveljavitev in refleksijo sodobnega plesa pri nas.
    dr. Maja Šorli

  • Čas:
    12. 09. 2018
    od 17:00 do 18:30
    Lokacija:
    Legebitra, Trubarjeva 76a, Ljubljana

    Mladinska čvekalnica

    Mladinska čvekalnica je varen prostor za vse mlade LGBT, v obliki podporne skupine. V njej lahko nasloviš stisko, ki jo doživljaš zaradi staršev, izpitov v šoli, razpada zveze ali pa z nami podeliš kako srečna_en si, ker ti je uspelo popraviti vse negativne ocene, oziroma si dobil_a mlado mucko, ki si jo vedno želel_a …

    Hkrati je to tudi prostor, kjer spoznaš nove obraze, si izmenjaš izkušnje in pridobiš podporo na področjih, kjer jo sam_a potrebuješ in želiš. Ne nazadnje, več glav več ve in morebiti katera_i izmed nas že pozna kakšno strategijo, ki bi jo lahko preizkusil_a tudi ti ;)

    Vabljen_a!

  • Čas:
    12. 09. 2018
    od 19:00 do 21:00
    Lokacija:
    Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana

    Okrogla miza o novinarki in urednici Zofki Kveder

    Zofka Kveder ni bila le prva slovenska pisateljica in ena izmed zgodnjih slovenskih feministk, delovala je tudi na področju novinarstva. Svoj kritičen odnos do sveta in navdušenje nad umetnostjo je izražala v člankih in feljtonih, ki jih je objavljala v slovenščini, hrvaščini, češčini in nemščini. Bila je tudi urednica dveh revij in ženske priloge dnevnika. Ob neki priložnosti je zapisala: “Še sama nimam v evidenci vsaj tistih brezštevilnih feljtonov, pisanih o Slovencih, člankov in prikazov, s katerimi služim tiho in skromno interesom svojih rojakov, ki imajo za me, ne vem, zakaj in kako, tako prebito malo simpatij.”

    Današnji, drugačen pogled na njeno delo, bodo ob izdaji pete knjige Zbranega dela Zofke Kveder, ki prinaša vse pisateljičine članke, feljtone in dramatiko in s tem sklepa njen opus, na okrogli mizi predstavile: urednica Zbranega dela Zofke Kveder dr. Katja Mihurko Poniž z gostjami dr. Eva D. Bahovec, dr. Tina Bahovec, dr. Beti Žerovc, dr. Vladka Tucovič in gostom dr. Matjažem Birkom.

    Okroglo mizo sofinancira Javna agencija za knjigo RS.

AEC v1.0.4