Napovednica

  • 13. 06. 2019
    Lokacija:
    RAVNIKAR GALLERY SPACE, Prešernova cesta 10a, Ljubljana

    Festival Parada ponosa: R — SOUFIANE ABABRI

    RAVNIKAR GALLERY SPACE s ponosom predstavlja novo serijo risb avtorja Soufiana Ababrija. Risbe so nastale med umetnikovim enomesečnim bivanjem v Ljubljani po umetnikovi ustaljeni metodi imenovani bed work – umetnik ustvarja v postelji z voščenkami na papir, da bi tako zanikal nasilje, brez uporabe orodij hegemonih oblik umetniškega ustvarjanja. Odprtje razstave bo hkrati uradno odprtje Ljubljana Pride 2019.

    Soufiane Ababri navdih črpa iz mnogih virov – življenjske izkušnje, film, zgodovina umetnosti, pornografija, aktivizem, šport. V seriji nastali v Ljubljani je s prepletom številnih vplivov želel prevprašati predstave, ki jih imamo o moškosti v post-socialističnem prostoru. Suprematistične forme, ki so v času ruske revolucije govorile o nekem novem svetu onkraj telesa in seksualnosti, so si v preteklih desetletjih prisvojili nekatere odločno moške skupine, kot je recimo Neue Slowenische Kunst. Te oblike lebdijo nad homoerotičnimi prizori, zakrivajo jih, kot dejanje nasilja v zgodovini oblik. Lebdenje in let se znajdeta tudi na tapeti, ki služi kot podlaga risbam. Na njej sta v odtenkih rožnate in modre – barve, ki jih pripisujemo fantkom in punčkam – še enkrat soočena lepota in moč. Fotografije Rudolfa Nurejeva, ruskega baletnika, ki je v napetem obračunu na pariškem letališču prebegnil v Francijo, prekrivajo podobo sovjetskega politika Leva Trockega. Skok v sedanjost je umetnikova lastna figura, ki stopa v Ravnikar Gallery Space, kot bi želela sporočiti, da je v post-socialističnem prostoru Ljubljana okolje, kjer se geji in druge manjšine lahko počutijo bolj varne, kar je omogočila tudi zapuščina in aktivno delovanje Parade ponosa.

    RAVNIKAR GALLERY SPACE v sodelovanju z Ljubljana Pride.
    Jure Kirbiš, kurator

  • Čas:
    13. 06. 2019
    od 08:00 do 11:00
    Lokacija:
    ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana

    26. festival Živa književnost

    Letos bo 26. literarno-glasbeni festival Živa književnost zvrtinčil besede in zvoke med 7. in 14. junijem 2019 na svojem prepoznavnem odru pred ŠKUCem, na Starem trgu 21.

    Festivalski program: https://www.skuc.org/26-festival-ziva-knjizevnost/

    Program otroškega spremljevalnega programa O´živela knjiga: https://www.skuc.org/ozivela-knjiga-3/

    Prvi večer bodo zrak prevetrili švicarski in slovenski pesniki_ce iz pesniške delavnice. Na slednji bodo Carlo Spiller, Muanis Sinanović, Nataša Velikonja, Nina Dragičević, Ralph Tharayil in Venus Electra Ryter sodelovali_e pri medsebojnem prevajanju pesmi v jezike, v katerih pišejo. Raznovrstne literarne prepihe bodo priklicali tudi gostje iz tujine, pesnik Kārlis Vērdiņš iz Latvije in prozaista Mathieu Lindon iz Francije ter Anna Mattsson iz Švedske. Prav tako bodo po ulici zaveli sveži vetrovi z mladimi domačimi avtorji_icami. Predstavili_e se bodo Maja Miloševič, Luna Jurančič Šribar, Nežka Struc in Denis Škofič.

    S književnimi ustvarjalci_kami se bodo vsak večer družili tudi glasbeniki_ce. Melodije, ritmi in šumi bodo zazveneli s spomladanskimi zračnimi tokovi. Prisluhnili bomo Katji Šulc & Robertu Jukiču, Domnu Sloviniču, Ani Vipotnik & Igorju Leonardiju, Zvezdani Novaković, Tadeju Vesenjaku, Jānisu Ozoliņšu, Rok Zalokar triju ter »pazi oštar pas« & Francescu Toninelliju.

    Prostor Galerije Škuc bo prezračila razstava Mavrični spekter, na kateri bodo na ogled ilustracije Alenke Spacal, Maje Kastelic in Andreja Brumna Čopa.

    Vsako popoldne bo otroke in mladostnike_ce osvežil piš spremljevalnega programa O´živela knjiga. Zanje smo pripravili gledališke in lutkovne predstave, pripovedovanje pravljic, igrano pravljico in javno poslušanje radijske igre ter številne ustvarjalne delavnice, in sicer stripa, kreativnega pisanja, animacije, eksperimentalnega plakata, ilustracije ter likovno, plesno gibalno in fotografsko delavnico. To pa še ni vse, pustite se presenetiti našim vetrnicam, ki bodo burile domišljijo ob spoznavanju s knjigami in prav tako skozi ročne spretnosti podpihovale ustvarjalnost mladih.

    Vabljeni_e!

  • Čas:
    13. 06. 2019
    od 11:00 do 19:00
    Lokacija:
    Mala Galerija BS, Slovenska cesta 35, Ljubljana

    Glasno-žitje: Feministična umetnost na ALUO UL, 2. del

    Glasno-žitje
    Feministična umetnost na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje UL, 2.del

    Polona Drobnič
    Tilyen Mucik
    Urška Preis
    Nina Baznik
    Qëndresë Deda

    5.6. – 30.6.2019

    Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani in KUD Mreža pripravljata skupinski razstavi feministične umetnosti, ki nastaja in je nastajala med študijem na instituciji in ob njem. Prva razstava naslovom Éden, dva, … pet (kosmatih) predlogov za boljši jutri je bila na ogled v Galeriji Alkatraz, druga pa je del stote obletnice Univerze v Ljubljani in je postavljena v novoustanovljeni univerzitetni Mali galeriji BSi na Slovenski cesti 35.

    Skovanka glasno-žitje nastopa kot nasprotje besedi tihožitje, ki je bil eden redkih žanrov, s katerimi so se lahko ukvarjale umetnice vse do konca 19. stoletja. V umetniških šolah jim ni bilo dovoljeno upodabljanje golih modelk_lov, saj je bilo to razumljeno kot neprimerno in nespodobno zanje. Pojem nespodobnosti je bil seveda zgolj stekleni strop, ki je preprečeval, da bi ženske začele posegati po bolj donosni »visoki« zgodovinski umetnosti. Pogoj zanjo je bilo znanje upodabljanja golih teles, aktov.

    Glasno-žitje je razstava, ki namesto šopkov (za osmi marec) jasno in glasno predlaga ponoven premislek o položaju žensk, LGBTIQ populacije in ostalih ranljivih skupin. Obenem pa razstava in z njo avtorice v času, ko vedno bolj opazni tradicionalistični diskurzi postajajo sovražno in (cis)seksistično nastrojeni, zahteva tudi podporo širše javnosti oz. kot pravi bell hooks: Feminizem je za vse.

    Razstavi odkrivata da na in ob UL ALUO nastajajo zanimiva dela, ki gotovo prispevajo tudi h kritiki (sistemskega) seksizma, ki se nedvomno še vedno pojavlja celo na visokošolskih institucijah.


    Glasbeni performans študentke in študenta UL AG ob otvoritvi razstave v sklopu programa FriFormAV: Gašper Livk - kontrabas in Neža Zupanc - flavta.

    Produkcija: KUD Mreža, Akademija za likovno umetnosti in oblikovanje UL, Akademija za glasbo UL
    Več na: http://galerijalkatraz.org/?p=15795, http://www.aluo.uni-lj.si/novica/feministicna-umetnost-na-aluo-2-del/, https://www.bsi.si/o-nas/mala-galerija-banke-slovenije

  • Čas:
    13. 06. 2019
    od 17:00 do 20:00
    Lokacija:
    Park Tivoli, Ljubljana

    Queer Café: piknik

    Upamo, da bo junij prinesel kaj več lepega vremena in da se končno podružimo v Tivoliju na pikniku ob zabavnih igrah. Prinesi kakšno svojo igro, žogo, lopar, deko in kaj za pod zob.

  • Čas:
    13. 06. 2019
    od 18:00 do 21:00
    Lokacija:
    Vodnikova domačija, Vodnikova cesta 65, Ljubljana

    Čitalnice: O reproduktivnih pravicah

    ČITALNICE: O REPRODUKTIVNIH PRAVICAH
    18.00 Predstavitev raziskave
    19.00 Pogovor

    Prizadevanje za reproduktivne pravice žensk je vedno slonelo na močni aktivistični zaslombi in civilnodružbenih gibanjih, skupinah žensk, ki so se samoorganizirale. Tako je še danes. Tudi poljski črni protesti lani in upori v Ameriki so na ulice pripeljali ogromno žensk z različnih vetrov. Prišle so in jasno zahtevale svoje pravice. Bile so deležne naklonjenosti in podpore po celem svetu.
    V zgodovinskem spominu velja ohraniti to, da ta boj ne bi bil nikoli izbojevan, če bi se omejili le na partikularno pravico omejene skupine ljudi. Premiki so nastali v solidarnem zavezništvu, v njem pa so bile tudi pogumne posameznice, ki so se bile pripravljene izpostaviti in javno povedati svojo izkušnjo. Prav je, da njihove glasove danes nadgrajujejo nove zahteve po pravičnejši družbi.
    Na dogodku projekta UDESIN O reproduktivnih pravicah žensk bomo najprej prisluhnili seriji kratkih predavanj o reproduktivnih pravicah, sledi predstavitev publikacije projekta UDESIN in raziskave O reproduktivnih pravicah žensk.

    Urnik:
    18.00 - 19.30 - predstavitev raziskave o reprodutkivnih pravicah žensk
    19.30 - Čitalnice - serija predavanj
    Uvodna beseda in moderacija: Nika Kovač
    Gabrijela Simetinger: O varnosti splava in kontracepcije
    Sonja Lokar: Mednarodna solidarnost pri obrambi reproduktivnih pravic
    Ana Pavlič: Sodobni diskurzi o pravici do svobodnega odločanja o rojstvu otrok v Sloveniji
    Mateja Kožuh: Pomen leta 1978 za svobodno odločanje o rojstvu otrok
    Darja Zaviršek: Zakaj je pravica do izbire človekova pravica v sodobnih družbah?
    Metka Mencin Čeplak: Politika in splav.

  • Čas:
    13. 06. 2019
    od 20:00 do 22:00
    Lokacija:
    Klub Tiffany, Metelkova

    Festival Parada ponosa: Mobilizacija za aktivizem

    Vabimo vas na kavarniški večer v posebni paradni izvedbi, na katerem bo potekala delavnica Mobilizacija za aktivizem. Vabljene_i aktivistke_i in vse_i, ki si to želite postati, da se nam pridružite pri razvijanju strategij za vzpostavljanje solidarnosti med različnimi skupinami in gibanji. Z metodologijo neformalnega izobraževanja in z intersekcionalnimi očali na nosu bomo zbrale_i posameznice_ke iz različnih področij (tako LGBTIQ+ kot ostalih) in postavile_i temelje za sodelovanje in podporo med različnimi skupinami. Poskušale_i bomo ugotoviti, kako si lahko kot aktivistke_i stojimo ob strani in kako lahko različna gibanja vzpostavijo in vzdržujejo zavezništva.

    Vabljene_i vse_i aktivistke_i iz LGBTIQ+ in drugih področij. Delavnico organizirajo trenerke_ji Društva Parada ponosa v sodelovanju s Kavarniškimi večeri.

    Kavarniške večere organizirata Društvo informacijski center Legebitra in Klub Tiffany (ŠKUC – Kulturni center Q).

  • 14. 06. 2019
    Lokacija:
    RAVNIKAR GALLERY SPACE, Prešernova cesta 10a, Ljubljana

    Festival Parada ponosa: R — SOUFIANE ABABRI

    RAVNIKAR GALLERY SPACE s ponosom predstavlja novo serijo risb avtorja Soufiana Ababrija. Risbe so nastale med umetnikovim enomesečnim bivanjem v Ljubljani po umetnikovi ustaljeni metodi imenovani bed work – umetnik ustvarja v postelji z voščenkami na papir, da bi tako zanikal nasilje, brez uporabe orodij hegemonih oblik umetniškega ustvarjanja. Odprtje razstave bo hkrati uradno odprtje Ljubljana Pride 2019.

    Soufiane Ababri navdih črpa iz mnogih virov – življenjske izkušnje, film, zgodovina umetnosti, pornografija, aktivizem, šport. V seriji nastali v Ljubljani je s prepletom številnih vplivov želel prevprašati predstave, ki jih imamo o moškosti v post-socialističnem prostoru. Suprematistične forme, ki so v času ruske revolucije govorile o nekem novem svetu onkraj telesa in seksualnosti, so si v preteklih desetletjih prisvojili nekatere odločno moške skupine, kot je recimo Neue Slowenische Kunst. Te oblike lebdijo nad homoerotičnimi prizori, zakrivajo jih, kot dejanje nasilja v zgodovini oblik. Lebdenje in let se znajdeta tudi na tapeti, ki služi kot podlaga risbam. Na njej sta v odtenkih rožnate in modre – barve, ki jih pripisujemo fantkom in punčkam – še enkrat soočena lepota in moč. Fotografije Rudolfa Nurejeva, ruskega baletnika, ki je v napetem obračunu na pariškem letališču prebegnil v Francijo, prekrivajo podobo sovjetskega politika Leva Trockega. Skok v sedanjost je umetnikova lastna figura, ki stopa v Ravnikar Gallery Space, kot bi želela sporočiti, da je v post-socialističnem prostoru Ljubljana okolje, kjer se geji in druge manjšine lahko počutijo bolj varne, kar je omogočila tudi zapuščina in aktivno delovanje Parade ponosa.

    RAVNIKAR GALLERY SPACE v sodelovanju z Ljubljana Pride.
    Jure Kirbiš, kurator

AEC v1.0.4