Napovednica

  • Čas:
    25. 02. 2019
    od 11:00 do 19:00
    Lokacija:
    Galerija Alkatraz, Masarykova 24, 1000 Ljubljana, Slovenia

    Feministična umetnost na UL ALUO, 1. del

    Vabljene_i na otvoritev skupinske razstave "Feministična umetnost na UL ALUO, prvi del: Éden, dva, ... pet (kosmatih) predlogov za boljši jutri", v torek, 12. februarja 2019, ob 20:00, v Galerijo Alkatraz, AKC Metelkova mesto.
    V Galeriji Alkatraz predstavljamo dela Lee Culetto, Nike Lapkovski, Asiane Jurce Avci, Teodore Švet in Tatiane Kocmur z naslovom Éden, dva, ... pet (kosmatih) predlogov za boljši jutri, ki poveže predstavljena dela v celoto in posredno opiše njihovo vsebino, ki je po feministično humorna, kosmato erotična in seksualna, obenem pa resna in kritično ostra do razmer v družbi.

    Kuratorstvo in besedilo: mag. Ana Grobler
    Strokovna vodja: dr. Petja Grafenauer
    Strokovni sodelavec: Sebastian Krawczyk
    Lektura in prevod: Špela Bibič
    Oblikovanje: Ana Grobler, Emil Kozole
    Odnosi z javnostmi: Sara Bešlin Vatovec, Sebastian Krawczyk
    Zahvala: mag. Ana Čigon, doc. mag. Emina Djukić, Eva Jus, izr. prof. mag. Žiga Kariž, Tamara Klavžar, Nika Lapkovski, Tadeja Pirih, mag. Peter Rauch, izr. prof. Sašo Sedlaček, Pia Skušek, Nurlama Vidrih

    Celoten tekst je dostopen na spletni strani Galerije Alkatraz: http://galerijalkatraz.org/?p=14674

  • Čas:
    25. 02. 2019
    od 20:00 do 21:30
    Lokacija:
    Kamizdat.si

    Nina Dragičević: Gospa, tega v realnosti ni

    "Kompozicijo Nine Dragičević »Gospa, tega v realnosti ni« odpira vprašanje. Vprašanje oziroma spraševanje, dvom, ta konstitutivni moment, to konstitutivno dejanje razsvetljenskega subjekta, je bilo v moderni dobi obeleženo s pridobivanjem novih spoznanj, z iskanjem, s širitvijo uma, z mišljenjem. Toda intonacija uvodnega vprašanja, vprašanja, »Ne, mislim, če me razumete?«, ki ga izreka ena od govork iz Ninine kompozicije, ni novo védenje, ni novo spoznanje. Njeno vprašanje ne predpostavlja dvoma, prav nasprotno: pomeni zaklinjanje verovanjske dogme, pomeni nemišljenje, potrjuje aksiom, želi potrditi aksiom, osebno prepričanje, skratka, ideologem. Vpraševanje ni več spraševanje, ni več iskanje novega, temveč je persistentno perpetuiranje in potrjevanje stazisa.

    Seveda pa nam Dragičević takoj nato postreže s suspenzom. Tega, kar naj bi razumeli, tega, kaj je ta aksiom, ta ideologem, ki ga govorka potrjuje skozi vso kompozicijo, ne zvemo do samega zaključka. A pomembno je že tudi samo to nenehno izrekanje: kot bi govorka želela to dogmo vtisniti v svojo lastno percepcijo, pa tudi v percepcijo drugih. Prešiti vse obstoječe.

    V tej urbani opereti, kot Nina Dragičević označuje svojo kompozicijo, govorijo in »pojejo« mnogi glasovi. Tu so, tu smo, sodobniki in sodobnice, zakreditirani, polni hipotek, lačni, v nenehnem pomanjkanju, in njihova, naša, zvočnost. Dragičević niza zvočne situacije, izreke in glasove ljudi, ki razrešujejo svoje specifične osebne mizerije v kontekstu sodobnega kapitalizma, toda – in to je temeljno opozorilo pričujočega dela – načini govorjenja o mizeriji so obenem tudi izrazi strategij soočanja z njo. Pomanjkanje se razrešuje, poudarja Nina, natanko z orodji, ki so v pomanjkanje tudi pripeljali.

    Prenos in nakup
    Prosti prisluh in prenos (plačaj kolikor hočeš) in posebne omejene edicije knjižice z USB ključkom so na voljo preko kamizdat.bandcamp.com in preko vseh ustaljenih digitalnih trgovin in pretočnih mest.

    Glasba je ustvarjena in objavljena pod pogoji Creative Commons BY-SA licence ([Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji] - Attribution-ShareAlike) www.creativecommons.com/licence

  • Čas:
    25. 02. 2019
    od 20:00 do 21:30
    Lokacija:
    Cankarjev dom, Linhartova dvorana, Prešernova cesta 10, Ljubljana

    Izbrisana

    Izbrisana je zgodba o samski mamici Ani, ki v porodnišnici ugotovi, da je ni v računalniških sistemih, da uradno ne obstaja ne ona ne njen novorojenček. Je zgodba o tem, kaj se je dogajalo Slovencem, rojenim na napačnem koncu razpadle države, ki so jim v devetdesetih letih na upravnih enotah luknjali osebne izkaznice. Kaj se zgodi, ce izpadeš iz sistema? Lahko te izženejo iz države, morda ti sosedje zasedejo stanovanje, ostaneš brez službe, zdravnika, cello otroka … Anino mrzlično iskanje rešitve se prelevi v napeto zgodbo, ki spotoma podrobno razišče anomalije slovenskega družbenega sistema.

AEC v1.0.4