Napovednica

  • 17. 06. 2019
    Lokacija:
    RAVNIKAR GALLERY SPACE, Prešernova cesta 10a, Ljubljana

    Festival Parada ponosa: R — SOUFIANE ABABRI

    RAVNIKAR GALLERY SPACE s ponosom predstavlja novo serijo risb avtorja Soufiana Ababrija. Risbe so nastale med umetnikovim enomesečnim bivanjem v Ljubljani po umetnikovi ustaljeni metodi imenovani bed work – umetnik ustvarja v postelji z voščenkami na papir, da bi tako zanikal nasilje, brez uporabe orodij hegemonih oblik umetniškega ustvarjanja. Odprtje razstave bo hkrati uradno odprtje Ljubljana Pride 2019.

    Soufiane Ababri navdih črpa iz mnogih virov – življenjske izkušnje, film, zgodovina umetnosti, pornografija, aktivizem, šport. V seriji nastali v Ljubljani je s prepletom številnih vplivov želel prevprašati predstave, ki jih imamo o moškosti v post-socialističnem prostoru. Suprematistične forme, ki so v času ruske revolucije govorile o nekem novem svetu onkraj telesa in seksualnosti, so si v preteklih desetletjih prisvojili nekatere odločno moške skupine, kot je recimo Neue Slowenische Kunst. Te oblike lebdijo nad homoerotičnimi prizori, zakrivajo jih, kot dejanje nasilja v zgodovini oblik. Lebdenje in let se znajdeta tudi na tapeti, ki služi kot podlaga risbam. Na njej sta v odtenkih rožnate in modre – barve, ki jih pripisujemo fantkom in punčkam – še enkrat soočena lepota in moč. Fotografije Rudolfa Nurejeva, ruskega baletnika, ki je v napetem obračunu na pariškem letališču prebegnil v Francijo, prekrivajo podobo sovjetskega politika Leva Trockega. Skok v sedanjost je umetnikova lastna figura, ki stopa v Ravnikar Gallery Space, kot bi želela sporočiti, da je v post-socialističnem prostoru Ljubljana okolje, kjer se geji in druge manjšine lahko počutijo bolj varne, kar je omogočila tudi zapuščina in aktivno delovanje Parade ponosa.

    RAVNIKAR GALLERY SPACE v sodelovanju z Ljubljana Pride.
    Jure Kirbiš, kurator

  • Čas:
    17. 06. 2019
    od 11:00 do 19:00
    Lokacija:
    Mala Galerija BS, Slovenska cesta 35, Ljubljana

    Glasno-žitje: Feministična umetnost na ALUO UL, 2. del

    Glasno-žitje
    Feministična umetnost na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje UL, 2.del

    Polona Drobnič
    Tilyen Mucik
    Urška Preis
    Nina Baznik
    Qëndresë Deda

    5.6. – 30.6.2019

    Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani in KUD Mreža pripravljata skupinski razstavi feministične umetnosti, ki nastaja in je nastajala med študijem na instituciji in ob njem. Prva razstava naslovom Éden, dva, … pet (kosmatih) predlogov za boljši jutri je bila na ogled v Galeriji Alkatraz, druga pa je del stote obletnice Univerze v Ljubljani in je postavljena v novoustanovljeni univerzitetni Mali galeriji BSi na Slovenski cesti 35.

    Skovanka glasno-žitje nastopa kot nasprotje besedi tihožitje, ki je bil eden redkih žanrov, s katerimi so se lahko ukvarjale umetnice vse do konca 19. stoletja. V umetniških šolah jim ni bilo dovoljeno upodabljanje golih modelk_lov, saj je bilo to razumljeno kot neprimerno in nespodobno zanje. Pojem nespodobnosti je bil seveda zgolj stekleni strop, ki je preprečeval, da bi ženske začele posegati po bolj donosni »visoki« zgodovinski umetnosti. Pogoj zanjo je bilo znanje upodabljanja golih teles, aktov.

    Glasno-žitje je razstava, ki namesto šopkov (za osmi marec) jasno in glasno predlaga ponoven premislek o položaju žensk, LGBTIQ populacije in ostalih ranljivih skupin. Obenem pa razstava in z njo avtorice v času, ko vedno bolj opazni tradicionalistični diskurzi postajajo sovražno in (cis)seksistično nastrojeni, zahteva tudi podporo širše javnosti oz. kot pravi bell hooks: Feminizem je za vse.

    Razstavi odkrivata da na in ob UL ALUO nastajajo zanimiva dela, ki gotovo prispevajo tudi h kritiki (sistemskega) seksizma, ki se nedvomno še vedno pojavlja celo na visokošolskih institucijah.


    Glasbeni performans študentke in študenta UL AG ob otvoritvi razstave v sklopu programa FriFormAV: Gašper Livk - kontrabas in Neža Zupanc - flavta.

    Produkcija: KUD Mreža, Akademija za likovno umetnosti in oblikovanje UL, Akademija za glasbo UL
    Več na: http://galerijalkatraz.org/?p=15795, http://www.aluo.uni-lj.si/novica/feministicna-umetnost-na-aluo-2-del/, https://www.bsi.si/o-nas/mala-galerija-banke-slovenije

  • Čas:
    17. 06. 2019
    od 19:00 do 20:30
    Lokacija:
    Atrij ZRC/SAZU, Novi trg 2, Ljubljana

    Festival Parada ponosa: (Preseganje) Kulture sovraštva

    Javna razprava z gostjami_i bo posvečena različnim manifestacijam rasizma in drugih oblik sovražnosti proti manjšinskim in marginaliziranim skupinam s poudarkom na sovražnem govoru. Naslovila bo povezave med rasizmom v slovenskih in evropskih družbah in drugimi oblikami zatiranja in marginalizacije s poudarkom na povezovanju rasizma s sovraštvom na podlagi spola in sovraštvom proti LGBTIQ+ skupnosti. Razmislile_i bomo o strategijah za naslavljanje fenomena kulture sovraštva v lokalnem kontekstu – tako že obstoječih kot tistih, ki jih bomo šele razvile_i.

    Moderacija: Simona Muršec, Društvo Parada ponosa

  • Čas:
    17. 06. 2019
    od 20:30 do 21:00
    Lokacija:
    Atrij ZRC/SAZU, Novi trg 2, Ljubljana

    Festival Parada ponosa: Zgodbe nespodobnega dekleta

    Zgodbe nespodobnega dekleta je video performans, osebna izpoved ženske in njenega raziskovanja lastne seksualnosti v kulturnem kontekstu Zelenortskih otokov in afriške diaspore.

    Lolo Arziki je mlada afriška režiserka, ki se je rodila na Zelenortskih otokih in se izobraževala na Portugalskem. V svojih delih naslavlja teme, kot so spolnost, rasa, družbena vključenost in estetsko eksperimentiranje.

AEC v1.0.4