Napovednica

  • Čas:
    od 21. 09. 2017
    do 14. 01. 2018
    Lokacija:
    Cankarjev dom, Prešernova cesta 10, Ljubljana

    Kolumbova hči Alma M. Karlin

    »Saj nočem iti, toda moram. Nekaj v meni me priganja in ne bom našla miru, če ne bom sledila temu vzgibu.«
    Alma M. Karlin

    Cankarjev dom v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Celje pripravlja veliko pregledno kulturnozgodovinsko in antropološko razstavo, posvečeno svetovni popotnici, pisateljici, ljubiteljski raziskovalki, poliglotki in teozofinji Almi M. Karlin. Razstavo pripravljamo ob 90-letnici njene vrnitve s poti okrog sveta. Almino potovanje, življenje in delo bodo prvič predstavljeni tako kompleksno, celovito in inovativno.

    Alma M. Karlin (1889–1950, Celje) je v letih 1919–27 sama prepotovala svet. Na pot se je odpravila v ponedeljek, 24. novembra 1919, s seboj je vzela kovček, slovar v desetih jezikih, ki ga je napisala sama, in nepogrešljiv, danes legendaren pisalni stroj – eriko.

    V središče razstave bo postavljena Almina pot okrog sveta ter kronološko predstavljena življenje in delo. Na ogled bodo predmeti iz njene osebne in drugih zbirk, nekateri doslej niso bili predstavljeni širši javnosti: med njimi bo tudi skrivnostni kipec Li Tieguaija, ki mu je pripisovala nadnaravne moči, japonski lesorezi, slovar desetih jezikov, izjemno bogata zbirka razglednic, fotografije, osebni predmeti in pohištvo. Na ogled bo izjemen in redek portret Alme M. Karlin, ki ga je ustvaril Božidar Jakac, ko sta se spoznala v partizanih.
    Gradivo oziroma Almino zapuščino, ki jo bomo predstavili, poleg Pokrajinskega muzeja Celje hranijo tudi nekatere druge institucije in zasebni lastniki. Razstavo bodo obogatile video projekcije izjemno zanimivih in dragocenih pričevanj ljudi, ki so Almo tudi osebno poznali.

    Novinar New York Timesa je leta 1933, ob izidu Almine popotne trilogije, zapisal, da »je kot prva ženska svet tako prepotovala«. V resnici ga tako – potovala je sama, neprekinjeno osem let in se po poti preživljala z lastnim delom – pred Almo tudi ni prepotoval nihče. Z razstavo jo bomo končno oziroma ponovno umestili na »svetovni zemljevid« največjih popotnikov vseh časov.

    Avtorica razstave in postavitve: Barbara Trnovec
    Oblikovanje: Takkolektiv
    Koprodukcija: Cankarjev dom, Pokrajinski muzej Celje

    Razstavo bodo dopolnili tudi bogat spremljevalni program, delavnice za otroke in mladostnike.
    Več na https://www.facebook.com/events/1912691175637418/?acontext=%7B%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22messaging%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22attachment%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%7D%7D]%22%7D

  • Čas:
    18. 11. 2017
    od 10:00 do 11:30
    Lokacija:
    Galerija ŠKUC

    Lutkovna predstava Prva ljubezen

    Lutkovna predstava

    Avtor: Brane Mozetič

    Produkcija: ŠKUC gledališče

    Alenka Pirjevec (odrska priredba, dramaturgija in režija, realizacija lutk in scenskih elementov)
    Maja Šubic (likovna zasnova)
    Matic Lukšič, Matej Zemljič (igralca)

    Lutkovna predstava

    “…Ko sem bil star šest let, sem imel v vrtcu prijatelja Drejčka, s katerim sva bila ves čas skupaj. Bila je to prva ljubezen, ki pa vzgojiteljicam ni bila všeč. Ločile so naju in nama dale vedeti, da najina čustva niso pravilna. Šele dolgo let kasneje sem ugotovil, da niso imele prav.”

    Pisec Brane Mozetič spregovori o čustveni navezanosti dveh dečkov v vrtcu in v ospredje postavlja prvo ljubezen, tisto silovito, a vendar tako nežno čustvo, ki v vsakem pusti sledi za vse življenje.

    Po predlogi slikanice Prva ljubezen, Škuc 2014
    Izšla tudi v Španiji, na Švedskem in v Italiji.

  • Čas:
    18. 11. 2017
    od 20:00 do 23:00
    Lokacija:
    Layerjeva hiša, Tomšičeva 32, Kranj

    Kalipso

    TINA VALENTAN

    2016

    Kaj je bilo prej, kokoš ali jajce?
    Kalipso v iskanju nemogoče odgovora moč črpa iz črnine svojega notranjega vesolja, ki se previdno izoblikuje v gib in glas ter se nerado prezgodaj razkrije očem smrtnikov. Nesmrtna mitološka zapeljivka Kalipso, obdana s simboli izobilja, svoje bogastvo razdaja z velikodušnostjo tistih, ki nimajo ničesar razen zavedanja, da se iz zlatega jajca – preden ga stremo – lahko izvali karkoli. Vse možnosti so odprte. Toda Kalipso Tine Valentan se mora po sili razmer odločiti za eno samo pot, še preden razbije jajce. V svetu, v katerem živi, ni denarja za vse. Ni prostora za mnogoterost, po kateri z užitkom vijuga Kalipso: vesoljka, plesalka, kozmonavtka, pop zvezda, kokoška in mistična vizionarka v enem. V tako sploščenem svetu smeš biti samo eno.

    Ampak preden razočarano zavzdihnemo, se ponovno vprašajmo, ali jajčniki res vodijo Kalipso, ali pa jih nemara usmerja ona, je to ujetništvo ali svoboda, in kaj če je oboje hkrati.

    Tina Valentan je diplomirana plesalka in koreografinja, ki že vrsto let deluje na polju sodobnega plesa. Aktivna je kot performerka v predstavah drugih koreografov, s katerimi gostuje po Evropi. Vidimo jo lahko tudi v otroških predstavah. Po njenem samostojnem prvencu Ko luna raste (2008), je Kalipso njeno drugo avtorsko delo, ki v središče postavlja žensko v njeni polni moči. Leta 2017 je postala prejemnica nagrade Ksenije Hribar. Časopis Dnevnik pa je leta 2016 predstavo Kalipso uvrstil med najboljše odrske postavitve tistega leta.

AEC v1.0.4