Napovednica

  • Čas:
    od 21. 09. 2017
    do 14. 01. 2018
    Lokacija:
    Cankarjev dom, Prešernova cesta 10, Ljubljana

    Kolumbova hči Alma M. Karlin

    »Saj nočem iti, toda moram. Nekaj v meni me priganja in ne bom našla miru, če ne bom sledila temu vzgibu.«
    Alma M. Karlin

    Cankarjev dom v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Celje pripravlja veliko pregledno kulturnozgodovinsko in antropološko razstavo, posvečeno svetovni popotnici, pisateljici, ljubiteljski raziskovalki, poliglotki in teozofinji Almi M. Karlin. Razstavo pripravljamo ob 90-letnici njene vrnitve s poti okrog sveta. Almino potovanje, življenje in delo bodo prvič predstavljeni tako kompleksno, celovito in inovativno.

    Alma M. Karlin (1889–1950, Celje) je v letih 1919–27 sama prepotovala svet. Na pot se je odpravila v ponedeljek, 24. novembra 1919, s seboj je vzela kovček, slovar v desetih jezikih, ki ga je napisala sama, in nepogrešljiv, danes legendaren pisalni stroj – eriko.

    V središče razstave bo postavljena Almina pot okrog sveta ter kronološko predstavljena življenje in delo. Na ogled bodo predmeti iz njene osebne in drugih zbirk, nekateri doslej niso bili predstavljeni širši javnosti: med njimi bo tudi skrivnostni kipec Li Tieguaija, ki mu je pripisovala nadnaravne moči, japonski lesorezi, slovar desetih jezikov, izjemno bogata zbirka razglednic, fotografije, osebni predmeti in pohištvo. Na ogled bo izjemen in redek portret Alme M. Karlin, ki ga je ustvaril Božidar Jakac, ko sta se spoznala v partizanih.
    Gradivo oziroma Almino zapuščino, ki jo bomo predstavili, poleg Pokrajinskega muzeja Celje hranijo tudi nekatere druge institucije in zasebni lastniki. Razstavo bodo obogatile video projekcije izjemno zanimivih in dragocenih pričevanj ljudi, ki so Almo tudi osebno poznali.

    Novinar New York Timesa je leta 1933, ob izidu Almine popotne trilogije, zapisal, da »je kot prva ženska svet tako prepotovala«. V resnici ga tako – potovala je sama, neprekinjeno osem let in se po poti preživljala z lastnim delom – pred Almo tudi ni prepotoval nihče. Z razstavo jo bomo končno oziroma ponovno umestili na »svetovni zemljevid« največjih popotnikov vseh časov.

    Avtorica razstave in postavitve: Barbara Trnovec
    Oblikovanje: Takkolektiv
    Koprodukcija: Cankarjev dom, Pokrajinski muzej Celje

    Razstavo bodo dopolnili tudi bogat spremljevalni program, delavnice za otroke in mladostnike.
    Več na https://www.facebook.com/events/1912691175637418/?acontext=%7B%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22messaging%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22attachment%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%7D%7D]%22%7D

  • Čas:
    od 23. 09. 2017
    do 24. 09. 2017
    Lokacija:
    Legebitra, Trubarjeva 76a, Ljubljana

    TransJezikanje: jezikovna delavnica

    Jezik je družbeni proces, ki ne le odraža, ampak tudi oblikuje naše dojemanje in razumevanje sveta. Je orodje, s katerim oblikujemo naše (dis)identitete in naše realnosti, sprejemamo ali zavračamo pozicije znotraj družbe ter ubesedujemo naša občutja in dejanja.

    Velikokrat pa je jezik tudi omejujoč in nam ne omogoča izražanja, kot bi si ga želele_i; obstaja le znotraj binarnosti in znotraj okvirov družbeno poznanega.

    Transspolne in cisspolno nenormativne osebe smo velikokrat prav zaradi slovničnega spolnega sistema in jezikovnih norm prisiljene k temu, da se »sprijaznimo« z ozkostjo jezikovnega prostora.

    Ker nočemo (p)ostati utesnjene_i znotraj binarnih jezikovnih norm, smo se pri Zavodu TransAkcija odločile_i, da v sklopu Evropskega dneva jezikov pripravimo izobraževalno delavnico TransJezikanje.

    Delavnica bo potekala dva dni, in sicer v soboto, 23. septembra, in v nedeljo, 24. septembra, na Trubarjevi 76a (DIC Legebitra).
    Zaželeno je, da ste prisotne_i na obeh delih delavnice, saj je namen ustvariti varnejše okolje, kjer se bomo počutile_i čim bolje in kjer bomo lahko prevpraševale_i obstoječe jezikovne norme in kreirale_i nove, neizključujoče.

    V soboto začnemo ob 11. uri z enournim zajtrkom in nadaljujemo z delavnico, ki bo trajala predvidoma do 17. ure. Prvi dan bo namenjen predvsem medsebojnemu spoznavanju, deljenju znanja in izkušenj s področja jezika in diskurzov. Pogovarjale_i se bomo o pomenu samoizražanja, interpretaciji jezika, pomembnosti preokvirjanja določenih izrazov in besed. Odgovarjale_i si bomo na vprašanja, kot so: Kaj je jezik institucij?, Kaj povemo s tem, ko ne rečemo nič?, Kaj čutimo, ko slišimo …?

    V nedeljo nadaljujemo ob 9h zjutraj, ko vas bo spet pričakal okrepčilen zajtrk. Z delavnico bomo zaključile_i predvidoma do 14.30. Drugi dan bo usmerjen v akcijo. Z znanjem in na podlagi tem, ki se bodo odpirale prejšnji dan, bomo snovale_i nove smernice za neizključujoč jezik. Preobračale_i bomo obstoječe besede in fraze ter pustile_i domišljiji prosto pot pri kreiranju novih izraznih oblik.

    Delavnica bo raznolika tako glede na metode dela kot tudi glede na vsebino.

    Prostor, kjer se bo delavnica odvijala, je prilagojen vozičkom.
    Hrana na zajtrku in čez dan bo veganska/vegetarijanska.
    Število mest je omejeno.

    Zaradi lažje organizacije prosimo, da se prijavite na povezavi: https://goo.gl/forms/aYQ5x6RoyWK3wJmH2

    Vabljene_i!

  • Čas:
    23. 09. 2017
    od 14:00 do 17:00
    Lokacija:
    Društvo DIH, Slomškova ulica 25, Ljubljana

    Biseksualno srečanje: razkritje

    23. september je mednarodni dan biseksualnosti, namenjen proslavljanju biseksualne skupnosti in kulture, in priložnost, da se vrnemo k eni izmed perečih točk bi+ populacije: dejstvu, da se zgolj 23 % biseksualnih oseb počuti dovolj varno, da se razkrijejo, ostale pa svojo spolno usmerjenost skrivajo tudi pred svojimi najbližjimi. Na srečanju se bomo tako pogovarjale o razkritju - kakšne so specifike biseksualnega razkritja? Kakšne so naše izkušnje z razkritjem? Kako se rezkrijemo same_i sebi, kako, kdaj in zakaj (ne) bližnjim in širši družbi? Kako razkritje doživljamo znotraj našega družbenega konteksta, kakšna vprašanja se nam o samem procesu porajajo in v katerih okoliščinah in situacijah, bi si želele_i dodatno podporo?

    V nadaljevanju pa bomo situacije, ki nas najbolj strašijo, z uporabo dramskih tehnik tudi preigrale_i in lastnemu telesu omogočile_i testno izkušnjo razkritja v varnem, simuliranem okolju.

    Delavnico bo vodil dipl. soc. del. in biseksualni aktivist Andrej Poglajen, ki je razkritje raziskoval v svoji diplomski nalogi, zadnja štiri leta pa aktivno sodeluje kot prostovoljec z DIC Legebitra pri programu osebnega svetovanja in pri programu mladine.

    ***

    Biseksualna srečanja so namenjena biseksualnim, panseksualnim, kvir in vsem ostalim osebam na spektru privlačnosti do več spolov, dobrodošle_i pa so tudi naše_i prijatelji_ce in partnerke_ji. So varen prostor, kjer smo spoštljive_i do vseh marginaliziranih identitet.

    Dogodke financira PlanetRomeo Fundation.

AEC v1.0.4