Napovednica

  • 30. 05. 2017
    Lokacija:
    Santiago v Čilu

    Poziv dramatičarkam k prijavi na 11. WPIC

    11. mednarodna konferenca dramatičark (Women Playwrights International Conference - WPIC) bo med 7. in 12. oktobrom 2018 potekala v mestu Santiago v Čilu.
    Konferenca predstavlja priložnost za srečanje, mreženje in ustvarjanje trajnejših vezi med dramatičarkami s celega sveta. Tema konference je "teritorij, družba in ženska dramska pisava", dramatičarke pa so vabljene, da pošljejo svoj tekst oziroma idejo za delavnico.

    Rok za oddajo prijav: 30. maj 2017.
    Povezava: (PDF): http://veza.sigledal.org/media/uploads/Dokumenti/wpic-news-mars2017-en.pdf

  • Čas:
    30. 05. 2017
    od 18:00 do 20:00
    Lokacija:
    +MSUM, Muzej sodobne umetnosti metelkova

    Osemdeseta o osemdesetih

    Publikacija Osemdeseta o osemdesetih vključuje tekste Tee Hvala, Aneja Korsike, Kaje Kraner, Aleša Mendiževca in Tjaše Pureber - teoretičark in teoretikov generacije, rojene v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ki z današnjega stališča proučujejo nekatere ključne tekste in pa razmerja med politiko, družbo, kulturo in umetnostjo tistega desetletja. Urednica: Bojana Piškur, ISBN 978-961-206-124-1
    Publikacija je del širšega projekta OSEMDESETA skozi prizmo dogodkov, razstav in diskurzov v Sloveniji in Jugoslaviji, ki poteka v Moderni galeriji. OSEMDESETA so hkrati tudi del mednarodnega partnerstva muzejev Internacionala, v katerem je eden od partnerjev tudi Moderna galerija. Koncept se navezuje na širše premišljevanje o t. i. uporabi umetnosti (»uses of art«), ki je v osemdesetih letih zaznamovalo Evropo. V Socialistični federativni republiki Jugoslaviji še posebej pa v Sloveniji je imela »uporaba umetnosti« specifičen predznak, saj je bila umetniška alternativa tista, na kateri je od začetka semdesetih temeljila civilna družba; alternativa ni bila zgolj umetniška oblika, temveč tudi analitični model in politični normativ.

  • Čas:
    30. 05. 2017
    od 19:30 do 21:00
    Lokacija:
    Vodnikova domačija, Vodnikova cesta 65, Ljubljana

    Virginia Woolf, avtorica in njeni prevajalki

    V sodelovanju z Društvom slovenskih književnih prevajalcev vabimo na pogovorni večer, kjer se bo z Bredo Biščak in Jano Unuk, prevajalkama Virginie Woolf, pogovarjala dr. Nada Grošelj.

    Virginia Woolf je najbolj zaslovela s svojimi modernističnimi romani, v katerih je bolj od zunanje resničnosti pomembna psihološka resničnost posamičnih protagonistov. Ta se pogosto razkriva skozi tok njihove zavesti in vpliva na čas in prostor romana, da prav tako postaneta subjektivna, deformirana in odstopajoča od koncepta časa in prostora, ki je sprejet v »zunanjem svetu«. Bolj od zgodbe same nas priklene lirični način pripovedovanja, preprežen s simbolnimi pomeni in subtilnimi literarnimi aluzijami in navezavami. Subjektivizirana čas in prostor omogočata značilno prehajanje iz ene zavesti v drugo in menjavanje pripovednih perspektiv. Vsak roman Virginie Woolf je nov eksperiment in odklon v neznano, saj je pisateljica za vsakega poiskala nov vzorec in sporazumevalni kod.

AEC v1.0.4