Napovednica

  • Čas:
    17. 05. 2017
    od 18:00 do 21:00
    Lokacija:
    Pritličje, Mestni trg 2, Ljubljana

    Brez dlake na jeziku o jeziku

    jêzik -íka m (é í) 1. sistem izraznih sredstev za govorno in pisno sporazumevanje: jezik se razvija, spreminja; bogatiti jezik z novimi izraz. 2. s prilastkom kar omogoča sporazumevanje sploh 3. knjiž., navadno s prilastkom način izražanja, vezan na določeno pojmovanje, razumevanje česa: povedati kaj v marksističnem jeziku

    Kot govorci jezika smo njegovi uporabniki, a tudi sodelujemo pri njegovem kreiranju. Vanj smo sposobni vnašati nove koncepte in kontekste, v katerih se določeni pojmi lahko uporabljajo, hkrati pa je jezik zelo močno orodje, ki se ga lahko uporablja za ohranjanje in reproduciranje družbene moči.

    Kako torej jezik vpliva na formiranje družbenih normativov in urejanja družbenih teles? Kako opredeljuje naše dojemanje spola in njegovo hierarhično ureditev? Če z jezikom poimenujemo pojmovni svet okoli sebe, kaj se zgodi, ko za določeno stvar v jeziku ni nobene besede, kako to vpliva na konstruiranje posameznikove identitete? Kakšno moč jezik v družbi sploh ima in zakaj je nujno potrebno reformiranje SSKJ-a?

    Na ta in mnoga druga vprašanja, ki zadevajo uporabo jezika zlasti v povezavi s spolom, odnosi med spoli in reproduciranjem heteronormativnosti, bodo v sredo, 17. 5., ob 18.00 odgovarjali:

    - Red. prof. dr. Vojko Gorjanc, jezikoslovec, dejaven predvsem na področju sociolingvistike in kritične analize diskurza, ter profesor na Oddelku za prevajalstvo,

    - Red. prof. dr. Milica Antić Gaber, sociologinja kulture, dejavna predvsem na področju študij spola, ženskih študij in feministične teorije, in profesorica na Oddelku za sociologijo

    - Red. prof. dr. Marko Stabej, jezikoslovec, dejaven na področju sociolingvistike, predstojnik Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik in profesor na Oddelku za slovenistiko

  • Čas:
    17. 05. 2017
    od 20:00 do 21:30
    Lokacija:
    Pritličje, Mestni trg 2, Ljubljana

    IDAHOBiT

    Društvo Parada ponosa in Debatno društvo Univerze v Ljubljani FDV vas vabita na nepozabno debato ob obeležitvi Mednarodnega dne proti homofobiji, bifobiji in transfobiji.

    Pomerile se bodo 4 ekipe v argumentih na temo "Ta hiša bi za efektivno zaščito LGBTIQ+ mladih uvedla kvote za LGBTIQ+ skupnost v javnih službah."

    Debata bo temeljila na izsledkih raziskave med LGBTIQ+ mladimi v Sloveniji, ki razkriva potrebo po sistemski ureditvi mnogih področij za zagotavljanje varnosti in socialne vključenosti LGBTIQ+ oseb.

    Po debati bo prostor, da se na temo odzove tudi publika, odžejali se bomo s kozarčkom vina, nato pa si bomo skupaj pogledali še razstavo plakatov z naslovom "Kultura poniževanja"

    Razstava se dotika zelo perečega problema vrstniškega nasilja - bullyinga LGBTIQ+ mladih zaradi njihove spolne usmerjenosti in/ali spolne identitete. Razstavo plakatov artivista Antonija Karadzoskega bo pospremila osebna izpoved Filipa Vurnika, ki bo spregovoril o svoji izkušnji opolnomočenja.

    Lepo vabljene_i!

    Prav tako pa lepo vabljene_i, da se udeležite tudi skupnostnega dne na temo Ljubezen naredi družino (Love makes a family), ki ga v obeležitev IDAHOBiT organizira Legebitra na Trubarjevi 76a.

AEC v1.0.4