Napovednica

  • Čas:
    11. 05. 2017
    od 16:00 do 17:30
    Lokacija:
    Fakulteta za upravo, Gosarjeva ulica 5, predavalnica 3.

    Migrantke: večplastno diskriminirane, zatirane in izključene iz javne in zasebne sfere

    Z migracijami ljudi iz drugih držav, predvsem iz svetovnega Vzhoda in Juga (Sirija, Afganistan, Pakistan, Irak, Iran, Egipt, Maroko, Libija …) opustošenega iz rasističnih, kolonialnih in imperialnih interesov svetovnega Severa in Zahoda, se soočamo tudi z vprašanji integracije, skupnega življenja in sobivanja. V tem kontekstu se odpira tudi tako imenovano vprašanje »kulturnih razlik« in kako v njih posegati. Tako imenovano, ker dejansko ne gre za resnične razlike, gre bolj za različnost tega, kako jih razumemo in kako se z njimi spopadamo. V tem procesu se zdi da še posebno veliko breme nosijo ženske migrantke, ker so v okoljih iz katerih prihajajo obravnavane slabše in se soočajo s patriarhatom, mačizmom, seksizmom in moško dominacijo. S prihodom v »razviti svet« se te težave ne odpravijo temveč samo še multiplicirajo s pomočjo sistemske diskriminacije. Zato so ženske migrantke multidimenzionalno ranljive.
    O teh dilemah in svojih konkretnih izkušnjah v Sloveniji bodo spregovorile: Nawal Chagar Perme, ki je v Slovenijo prišla iz Maroka, Fatum Jhanema iz Sirije ter Teja Reba, aktivistka, ki z migrantkami neposredno dela. Moderacija in uvod: Lana Zdravković.

    Razprava poteka v okviru predmeta Človekove pravice in zagovorništvo (prof. Irena Šumi) v organizaciji Mirovnega inštituta in Fakultete za socialno delo.

  • Čas:
    11. 05. 2017
    od 18:30 do 21:00
    Lokacija:
    Španski borci - Center kulture v Mostah, Zaloška 61 (pri tržnici Moste), Ljubljana

    4. okrogla miza: Nasilje nad starimi moškimi

    Nasilje nad starimi se pojavlja v vseh družbah in je značilno za vse družbene skupine ne glede na spol, družbeni status, etnično in versko pripadnost, kraj bivanja ali katero drugo partikularno značilnost. Ko govorimo o nasilju, marsikdo najprej pomisli na fizične oblike nasilja, kot so udarci. Vendar pa je to le ena oblika nasilja, ki v starosti niti ni najbolj pogosta, saj jo, kot kažejo rezultati mnogih raziskav, nadomestijo oblike kot so zanemarjanje, verbalno, ali ekonomsko nasilje. Te pa je težko zaznati in preprečiti. V kolikor se odvijajo v kontekstu družine, je slednje še težje, saj sta za družino značilni visoka stopnja intimnosti in zasebnosti. Družina je hkrati kraj, kjer je obseg formalnega in (zunanjega) neformalnega družbenega nadzora bistveno omejen.

    a pogovoru bomo s pomočjo strokovnjakinj s področja prava, družinske medicine in sociologije ugotavljali, kaj vemo, kako vemo kar vemo, in česa ne vemo o nasilju nad starimi moškimi.

    - Pravno podlago kaznivega dejanja nasilja v družini in razloge, zakaj stari moški ne prijavljajo nasilnih dejanj, bo predstavila vodja oddelka za mladoletniško, spolno in družinsko kriminaliteto na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani Mirjam Kline.

    - Specialistka družinske medicine in raziskovalka na Katedri za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani dr. Nena Kopčavar Guček bo povedala koliko so zdravniki družinske medicine pozorni na morebitne zlorabe starih, kakšno vlogo pri tem igra spol bolnika in spol zdravnika in koliko se zdravniki v praksi držijo predvidenih postopkov v primeru suma zlorabe.

    - O potrebi po obravnavi nasilja nad starimi obeh spolov in o razlogih za sistematično nepozornost na moške žrtve nasilja v starosti bo govorila zaslužna profesorica sociologije na ljubljanski univerzi, prejemnica več državnih priznanj in častna članica Slovenskega sociološkega društva dr. Maca Jogan.

    Pogovor bo povezoval Otto Gerdina.

    Vstopnine ni.

AEC v1.0.4