Napovednica

  • Čas:
    od 06. 03. 2017
    do 13. 04. 2017
    Lokacija:
    GALERIJA DESSA, Arhitekturni center, Židovska steza 4, Ljubljana

    V ospredje: pionirke slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja

    Druga arhitekturna razstava V ospredje: pionirke slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja, ki sta jo v sodelovanju z galerijo DESSA pripravila Center arhitekture Slovenije in Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU, je tematsko del aktivnosti mednarodnega interdisciplinarnega projekta MoMoWo – Ustvarjalnost žensk od modernizma dalje (Modern Movement Women). Njegov namen je strokovni in širši javnosti predstaviti pomemben del »anonimne« in zamolčane evropske kulturne dediščine 20. stoletja, ki so jo ustvarile ženske, dejavne na področju arhitekture, notranjega in industrijskega oblikovanja, krajinske arhitekture, urbanizma in gradbeništva, ki so oziroma veljajo za tradicionalno moške poklice. Predstavljena so dela desetih ustvarjalk, od diplomantk arhitekta prof. Jožeta Plečnika do povojnih generacij, ki so študij zaključile pri arhitektih prof. Edvardu Ravnikarju in prof. Edu Mihevcu.

  • Čas:
    27. 03. 2017
    od 16:15 do 18:00
    Lokacija:
    Filozofska fakulteta UL, Aškerčeva 2, pred. 430

    Medikalizacija življenja žensk: nosečnost, porod, materinstvo med nadzorom in avtonomijo

    V ponedeljek, 27.3. ob 16.20 uri (pred. 430) vas v okviru predmeta Spol in telo vabimo na predavanje dr. Zalke Drglin z naslovom

    Medikalizacija življenja žensk: nosečnost, porod, materinstvo med nadzorom in avtonomijo

    Kratek povzetek predavanja:
    Za 20. stoletje je značilen medicinski prevzem nadzora nad človeško reprodukcijo, kar ima svoje pozitivne in negativne učinke na življenja žensk. Oblike porodne pomoči reflektirajo ključne vidike posamezne kulture. Pregledali bomo nekatere bistvene značilnosti pogojev rojevanja danes in jih preizpraševali z vidika ženske in njene avtonomije. Kaj nam porodne prakse v Sloveniji povedo o pojmovanju žensk in mater, ženskega telesa in njegovih/njenih ne/zmožnosti?

    Zalka Drglin, doktorica ženskih študij in feministične teorije, raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, se posveča kulturi rojevanja, babištvu, predporodnemu varstvu, porodu, obporodnim duševnim stiskam žensk, kot so depresivnost, tesnoba, soočenje z izgubami, travmatičnim porodom, zlorabami; konceptom zdravja in različnim vidikom materinstva in starševstva ter konceptom zdravja. Aktivna članica nevladne organizacije Naravni začetki, Združenja za informiranje, svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva, soustvarjalka in vodja programov, svetovalka ženskam v duševnih stiskah v nosečnosti in po porodu. Urednica, predavateljica in avtorica številnih znanstvenih, strokovnih in poljudnih prispevkov.

AEC v1.0.4