Napovednica

  • Čas:
    19. 05. 2016
    od 09:00 do 13:30
    Lokacija:
    City Hotel, Ljubljana

    DAJMO ENAKOST SPOLOV V MEDIJE!

    V nizu tematskih posvetov v okviru projekta Uravnotežimo odnose moči med spoloma (Program Norveškega finančnega mehanizma 2009 – 2014) Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti organizira 8. tematski posvet, ki bo 19. maja 2016 v Ljubljani (City Hotel) med 9.00 in 13.30.

    Namen posveta je spregovoriti o pomenu enakosti spolov v medijih. Mediji, ki se jih pogosto imenuje tudi četrta veja oblasti, so namreč pomemben deležnik pri oblikovanju in izvajanju politike enakosti spolov.
    Kdo odloča o tem, kaj se bo predvajalo na televizijskih zaslonih ali na radijskih postajah?
    Kakšna je zastopanost in podoba žensk in moških v medijih? Kako mediji vplivajo na poglabljanje stereotipov oz. bi lahko vplivali na preprečevanje le teh?
    Katera področja so medijsko bolj pokrita?
    Kje na lestvici enakosti spolov se nahajajo slovenski mediji v primerjavi z mediji v drugih evropskih državah?
    O vsem tem in še več se bo s sogovorniki in sogovorci razpravljalo na okrogli mizi o enakosti spolov v medijih. Pred tem pa bosta izkušnje in znanje s področja enakosti spolov v medijih z nami delila tudi Ragnhild Mølster, predstavnica Nordic Gender & Media Forum, in Maurizio Mosca, predstavnik Evropskega inštituta za enakost spolov.

    Dogodek je namenjen vsem, ki delate z mediji ali pa vas tema zanima poklicno ali osebno.
    Zaradi lažje organizacije dogodka in rezervacije namestitve so prijave obvezne.
    Prijavnico najdete v pripetku. Prosimo, da jo vrnete na e-naslov pia.azman@gov.si ali po faksu (01/369 7918) najkasneje do ponedeljka, 16. maja 2016. Udeležba na dogodku je brezplačna. Simultano prevajanje (SI-EN / EN-SI) bo zagotovljeno.

    Vljudno vabljene in vabljeni!

  • Čas:
    19. 05. 2016
    od 18:00 do 19:30
    Lokacija:
    Živko skvotec, Tovarna Rog

    Dr. Jennie Olofsson O fluidnosti, puščanju in ženskem telesu

    Vabljene_i na predavanje Dr. Jennie Olofsson z naslovom 'O fluidnosti, puščanju in ženskem telesu'!

    Predavanje obravnava odnos med konceptoma 'fluidnost' in 'puščanje' v povezavi z ženskim telesom, pri čemer se opira na dosedanje okoljevarstvene študije in študije spolov, z namenom prikazati podobnosti in razlike med zatiranjem žensk in izkoriščanjem okolja.

    Oba koncepta sta torej razumljena kot družbeno-spolna koncepta. Tako fluidnost kot puščanje predstavljata gibanje, a medtem ko je fluidnost opredeljena kot ‘zmožnost pretoka’, je samostalnik puščanje opredeljen kot ‘nenamerna luknja, razpoka in podobno, skozi katero pritekajo ali uhajajo tekočina, plin, svetloba.’

    Tradicionalno se žensko telo dojema kot telo, ki pušča (Grosz 1994), kot počena posoda za telesne tokove, kot so menstruacija, laktacija, uhajanje urina in, bolj v zadnjem času, uhajanje silikona iz prsnih vsadkov. To je v nasprotju z dojemanjem fluidov moškega telesa, ki se jih povezuje z aktivnostjo in kreativnostjo, in ki naj predvsem ne bi onesnaževali.

    V sodobnih okoljevarstvenih študijah se koncept ‘puščanja’ uporablja kot sredstvo za razumevanje in analizo sodobnega upravljanja s smetmi, nuklearnimi odpadki in onesnaževanja zraka (van Wyck 2005; Gabrys 2009; Hird 2012, 2013). Te študije so zanimive, ker dopuščajo alternativno razumevanje ‘puščanja’, ne v smislu izjemnega stanja ali nenamernega pojava, pač pa kot neizogibno posledico vsakršnega poskusa zajezitve in s tem tudi kot nujen del vsakršnega sistema, ki to skuša preprečiti. Zadnje nam pa nudi nove vpoglede v običajno razumevanje odgovornosti posameznice, ko je, na primer, govora o menstruaciji.

    Dr. Jennie Olofsson je predavateljica v HUMlab-u na Univerzi v Umei, na Švedskem, kjer preučuje upravljanje z elektronskimi odpadki (e-odpadki), osredotoča pa se predvsem na posmrtno življenje digitalnih tehnologij.
    jennie.olofsson@humlab.umu.se

    Predavanje bo v angleškem jeziku.

    Organizacija: Rdeče zore
    So-organizacija: Živko skvotec

AEC v1.0.4